04:34:29 - 19.02.2018

Dnia 6 lutego 2018r. w naszej szkole uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym, panem Marcinem Krydą. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom, że nawet one mogą pomóc i uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Mamy nadzieję, że nie będziemy nigdy musieli z tej wiedzy korzystać. Wszystkim życzymy wspaniałych pełnych nowych wrażeń, bezpiecznych ferii.

przygot. Iwona Kramarczyk

Ratujemy

ratujemy2

20 stycznia w naszej szkole odbył się Dzeiń Seniora. Zapraszamy do fotogalerii na stronie Facebook Rybna w Małopolsce.

22 grudnia odbyły się Jasełka szkolne, Harcerze przekazali światełko betlejemskie, a poszczególne klasy wzięły udział w Konkursie Kolęd. Po wspólnych uroczystościach uczniowie spędzali klasowe Wigilie z wychowawcami.

Jaselka 2017

6 grudnia w naszej Szkole zagościł święty Mikołaj. Odwiedził wszystkie klasy i obdarował dzieci prezentami. Zapraszamy do obejrzenia foto-galerii z tego wydarzenia.

Mikolaj2017

Zobacz Galerię

W maju 2017 roku Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rybnej pomyślnie przeszła rekrutację i jako jedna z pięciu szkół dołączyła do projektu „Poznaj, decyduj, działaj” realizowanego przez Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie. W czerwcu pedagog szkolny – Pani Anna Kos oraz wychowawca świetlicy – Pani Anna Fila uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym realizacji projektu. Jako grupa inicjatywna – akcji społecznej – wybranych zostało 15 uczniów Szkoły. Uczniowie uczestniczyli w trzydniowych warsztatach prowadzonych przez osoby zajmujące się na co dzień organizacją i prowadzeniem wolontariatu. Również rodzice zaangażowali się w warsztaty prowadzone przez panią Olę ze Stowarzyszenia „Wiosna”.

Z końcem września przeprowadzono sondaż społeczny, mający na celu wskazanie, jakich działań uczniów oczekuje lokalne środowisko. Analiza przeprowadzonych ankiet pozwoliła zaplanować i przeprowadzić dwie społeczne akcje.

Pierwszą z nich było spotkanie, 19 listopada, w budynku OSP Rybna (możliwe dzięki życzliwości Panów strażaków) pod hasłem „Rybna – moja mała ojczyzna”. Odbyło się ono przy współpracy z harcerzami DH „Leśni”. Po powitaniu przybyłych gości wyświetlony został film „Za co lubisz Rybną?”, w realizacji którego wykorzystano wypowiedzi mieszkańców wsi oraz pracowników szkoły. Następnie, radna powiatu krakowskiego, Pani Zofia Pyla wręczyła główną nagrodę uczniowi klasy trzeciej Szkoły Podstawowej – Kacprowi Korzeniakowi – zwycięzcy konkursu plastycznego „Rybna wczoraj i dziś”. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki z rąk Pani dyrektor – Małgorzaty Sadomskiej podcas apelu w szkole 26 listopada. W dalszej części spotkania uczennice – Roksana Feluś, Justyna Mroczek oraz Agnieszka Dańda przeprowadziły wywiady z zaproszonymi gośćmi: Panią Stanisławą Malik – autorką książki „Rybna, moja ojczyzna”, Panią Kingą Heller-Kurlit – autorką pełnych magii zdjęć Rybnej i okolic oraz z Panem Józefem Suchanikiem – prezesem Stowarzyszenia „Wokół Rybnej”. Dodatkową atrakcją akcji był konkurs „Co wiesz o Rybnej?” przeprowadzony wśród zgromadzonej publiczności przez Oliwię Pytel, Karolinę Pawlak, Roksanę Feluś – uczennice klasy siódmej. Warto dodać, że nagrody w konkursach realizowanych przez uczniów ufundowane zostały z budżetu projektu (dofinansowanie FIO) oraz przez Wydawnictwo Rafael z Krakowa.

Z kolei młodsi uczestnicy spotkania chętnie wzięli udział w warsztatach makramy prowadzonych przez Panią Monikę Kwiatek. W przygotowaniu poczęstunku oraz udekorowaniu sali „na ludowo” pomogli rodzice.

Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem harcerzy i Chóru Stowarzyszenia „Wokół Rybnej”, do którego dołączyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a także goście.

Tydzień później, w ramach kolejnej akcji, mieszkańcy Rybnej mogli oglądać wewnątrz kościoła inscenizację „Psalm dla Ciebie” przygotowaną we współpracy ze scholą parafialną. W opracowaniu wykorzystana została m.in. poezja ks. Jana Twardowskiego, również fragmenty Pisma Świętego, pieśni religijne, muzyka Żydów mesjańskich, drama stworzona na warsztatach z dziećmi. Nie zabrakło także tańca w wykonaniu uczniów.
Przed wolontariuszami podsumowanie projektu „Poznaj, decyduj, działaj” – 15 grudnia, w którym udział wezmą uczniowie wszystkich szkół zaangażowanych w akcję.

Rybna Moja Mala Ojczyzna

Zobacz Galerię